Ważnym elementem każdej ustawy jest tzw. słowniczek, w którym definiuje się pojęcia, których zrozumienie jest istotne dla właściwej interpretacji przepisów prawnych - w szczególności, gdy w ustawie nadaje się im inne znaczenie niż stosowane w języku potocznym. Nowa Ustawa o odpadach wprowadza zarówno nowe definicje obecnie stosowanych pojęć, dostosowując je do definicji stosowanych w prawodawstwie Unii Europejskiej, jak również zupełnie nowe pojęcia, dotychczas niestosowane w polskim prawie.

Należy ponadto zwrócić uwagę na art. 2 ust. 1 Ustawy o odpadach, który stwierdza, że przepisy ustawy nie naruszają postanowień działu II w tytule I Ustawy - Prawo ochrony środowiska. Dział ten dotyczy definicji i zasad ogólnych. W praktyce oznacza to, że definicje zawarte w słowniczku (art. 3) Ustawy - Prawo ochrony środowiska stosuje się w Ustawie o odpadach - bez ponownego ich definiowania w tej ostatniej. Jedyny wyjątek stanowią definicje: "PCB", która została zamieszczona w Ustawie o odpadach z powodu stosowania tego skrótu w przepisach karnych tej ustawy oraz "starosty", która stwierdza, że przez starostę rozumie się także prezydenta miasta na prawach powiatu i jest jedyną definicją, która nie zmieniła się w stosunku do definicji zawartej w obecnie obowiązującej Ustawie o odpadach.

Odpady

Nowa Ustawa o odpadach wprowadza nowe definicje takich pojęć, jak: odpady, odpady niebezpieczne, odpady komunalne oraz definiuje odpady medyczne, ...