W dobrym kierunku
Sprawiedliwy algorytm podziału subwencji „szkolnej”, sprzyjające inwestycjom prawo zamówień publicznych oraz nienaruszalność kadencji władz samorządowych – to najważniejsze postulaty, jakie wyrażano podczas ostatniego posiedzenia Zarządu ZMP, które odbyło się na początku grudnia ubiegłego roku w Płocku.
Podczas posiedzenia Zarząd ZMP ustosunkował się negatywnie do zaproponowanego algorytmu podziału subwencji „szkolnej” na 2006 r. – W imię solidarności miasta polskie kwestionują ten podział – zwróciła się do obecnego na spotkaniu wiceministra Iwona Szkopińska, burmistrz Wieruszowa.
Algorytm oświatowy w obecnej postaci faworyzuje placówki wiejskie kosztem szkół miejskich. – Konieczne jest określenie standardów – zauważył Andrzej Pruszkowski, wiceprezes ZMP, prezydent Lublina. – Subwencja powinna być dzielona pomiędzy poszczególne JST w sposób odpowiadający zakresowi realizowanych przez nie zadań oświatowych, a zakres tych zadań powinien znajdować odzwierciedlenie w algorytmie w sposób mający związek z kosztami ich realizacji. Wiceprezes ZMP stwierdził, że znaczne oszczędności w oświacie można osiągnąć poprzez wprowadzanie zmian w przepisach, które generują duże koszty, np. urlopy nauczycieli dla „poratowania zdrowia”, które de facto są zwolnieniami lekarskimi płaconymi nie przez ZUS, lecz przez samorządy. – W Lublinie jest to ...