„Cytadela”
pod red. Jacka Wiesiołowskiego
Wydawnictwo Miejskie Posnania

Pokaźny tom „Kroniki Miasta Poznania” został poświęcony historii największego parku. Na niespełna 400 stronach zawarto informacje dotyczące obszaru poznańskiej Cytadeli i sięgające już czasów neandertalczyków oraz mamutów. Zgrabnie poprowadzona narracja zabierze nas w podróż, dzięki której poznamy losy wielu ludzi. Zebrane artykuły kilkunastu autorów pośrednio lub bezpośrednio poruszają tematykę związaną z fortem Winiary. W książce opisano zagadnienia dotyczące źródeł winiarskich, cmentarzy, fortu, jeńców wojennych, publicznego wykonywania wyroku śmierci, pomników, rzeźb plenerowych, tamtejszego muzeum czy też imprez odbywających się współcześnie na tym rozległym terenie.

„Kieszonkowy atlas drzew”
Allen Coombes
Wydawnictwo Solis

Zwięzły i praktyczny atlas przyda się podczas wypraw krajoznawczych każdemu wielbicielowi przyrody. Publikacja obejmuje ponad 300 najpopularniejszych gatunków drzew spotykanych w Europie. Na początku książki umieszczono krótkie wprowadzenie, które pomoże w identyfikacji roślin w środowisku naturalnym. Drzewa podzielono na cztery łatwe do rozpoznania grupy: drzewa iglaste (szpilkowe), drzewa o łuskowatych igłach, o liściach złożonych i o liściach pojedynczych. W każdej grupie gatunki są ułożone zgodnie z przynależnością do botanicznej rodziny oraz rodzaju. Co ciekawe, fotografie wszystkich okazów przedstawiają rośliny w ich naturalnym siedlisku.

„Pnącza i żywopłoty”
Tanja Ratsch
Wydawnictwo Buchmann

Ponad 80-stronnicowa książka wprowadzi czytelników w świat pnączy i żywopłotów. Rośliny mogą stanowić naturalną ochronę do zastosowania na ogrodzeniach, pergolach i kratkach. Zaprezentowane w publikacji powojniki, romantyczne róże czy dzikie winorośla, mogą przynieść odbiorcom wiele inspiracji przy tworzeniu własnych projektów zagospodarowania nie tylko ogrodów, ale także balkonów i tarasów. Publikację podzielono na trzy główne rozdziały, poświęcone kolejno: projektowaniu, działaniu praktycznemu oraz gatunkom roślin. Książkę wzbogacają liczne fotografie oraz porady eksperta.

„Aleje skarbnice przyrody. Praktyczny podręcznik ochrony alej i ich mieszkańców”
pod red. Piotra Tyszko-Chmielowca
Fundacja EkoRozwoju

Publikacja stanowi efekt kilkuletniej pracy wielu osób zaangażowanych w realizację programu ochrony alej „Drogi dla Natury”. Zebrane materiały tworzą kompendium wiedzy o alejach jako siedliskach przyrody i korytarzach ekologicznych. Z książki skorzystać mogą zarządcy dróg, urzędnicy samorządowi, ale także miłośnicy przyrody i krajobrazu. Umieszczono w niej wiele przydatnych informacji dotyczących gatunków, które bytują wśród drzew alejowych. Skupiono się na ich ochronie, zasadach pielęgnacji starych drzew oraz regulacjach prawnych. Czytelnicy znajdą tutaj również sporo danych na temat prowadzonej przez fundację akcji ochrony polskich alej.