?Rozmnażanie roślin?,

Jerzy Woźniak,

Wydawnictwo Buchmann

Mimo dużej satysfakcji, nie wszyscy ogrodnicy podejmują się rozmnażania roślin. Wbrew powszechnemu mniemaniu, działanie to nie pochłania zbyt wiele czasu. Samodzielne rozmnażanie roślin daje możliwość wyboru metody dostosowanej do ogrodniczego doświadczenia i często zależy od rodzaju rośliny, którą zamierza się powielić. W pierwszej części książki autor przekazuje czytelnikowi pakiet podstawowych informacji, dotyczących rozmnażania roślin, z uwzględnieniem potrzebnego wyposażenia (m.in. pojemników, podłoża i etykiet) oraz wymaganych zabiegów pielęgnacyjnych (m.in. zraszania, oświetlania i kontrolowania temperatury). Druga część publikacji została poświęcona już konkretnym metodom rozmnażania (generatywnemu z nasion i z sadzonek) roślin uprawianych w mieszkaniach, na tarasach i w gruncie. Aby ułatwić czytelnikowi dobór odpowiedniej metody, na końcu książki autor zamieścił tabele, w których podaje najczęściej spotykane gatunki i najkorzystniejsze sposoby ich rozmnażania.

 

?Ogród japoński?,

Elżbieta Guzikowska-Konopińska,

MULTICO Oficyna Wydawnicza

 

W książce, wydanej w ramach serii wydawniczej ?Ogrodnik Doskonały?, czytelnik znajdzie wiele praktycznych wskazówek, dotyczących zakładania ogrodu w stylu japońskim. Bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami pozycja jest doskonałym źródłem inspiracji, a także cennych informacji, m.in. na temat zasad kształtowania tego typu ogrodu, dobierania właściwych rodzajów roślin, a także niezbędnych urządzeń i dodatkowych elementów, takich jak głazy, kamienie czy oczka wodne. Autorka tłumaczy symbolikę tradycyjnych japońskich ogrodów, a także źródła inspiracji ich projektantów. Wiele uwagi poświęca także podstawom filozoficznym i założeniom formalnym sztuki ogrodów japońskich.

 

?Księga ogrodów. Style ? aranżacje ? ciekawe rośliny ? pielęgnacja?,

Marta Augustynowicz,

Wydawnictwo PWH ARTI

 

?Księga ogrodów? to kompendium wiedzy na temat zakładania i prowadzenia ogrodów. Autorka opisuje zarówno style, jak i rodzaje ogrodów, podpowiada też, jak założyć ogród w nietypowych miejscach, takich jak balkon, loggia czy taras. Osobne rozdziały poświęcone są komponowaniu i właściwej pielęgnacji rabat, różnorakim dodatkom, czy narzędziom ogrodowym. W publikacji przewidziano także kalendarz ogrodnika, zawierający praktycznie wskazówki na temat rodzaju prac wykonywanych w ogrodzie. Jednak zasadniczą część książki stanowi katalog roślin ogrodowych, obejmujący opisy wraz z praktycznymi uwagami odnośnie uprawy ok. 150 gatunków kwiatów, drzew i krzewów. Publikacja ta przyda się zarówno doświadczonym, jak i początkującym pasjonatom ogrodnictwa.

 

?Skalniaki. Budowa i pielęgnacja?,

Angela Beck,

Wydawnictwo RM

 

Ogródek skalny, bardziej fachowo określany mianem alpinarium, to propozycja zagospodarowania przestrzeni, która przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom górskich krajobrazów. Skalniaki przybierać mogą najrozmaitsze formy, może to być np. naturalne zbocze umocnione kamieniami, a następnie obsadzone roślinami, ale także sztucznie usypany pagórek. Skalnikiem nazywamy także przypominający łąkę ogród naturalistyczny, uzupełniony głazami narzutowymi i obłożne kamieniami oczko wodne. Miniaturowy skalniak można także założyć w donicy ustawionej na balkonie czy trasie. W książce Angeli Beck znajdziemy szereg informacji dotyczących wyboru miejsca na skalniak, planowania jego przestrzeni, doboru i pielęgnacji odpowiednich roślin.