?Katalog roślin drzewa, krzewy, byliny?

praca zbiorowa pod redakcją J. Filipczak

Agencja Promocji Zieleni

Dostępne jest już najnowsze wydanie ?Katalogu roślin??, które stanowi owoc pracy wybitnych specjalistów z branży ogrodniczej ? szkółkarzy i ludzi nauki, których wieloletnie doświadczenie i pasja pomogły stworzyć to wyjątkowe vademecum wiedzy o roślinach.

Wszystkie opisane rośliny są oferowane na polskim rynku i siedliskowo dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Dzięki temu ?Katalog? jest podstawowym narzędziem ogrodnika ? zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Korzystać z niego mogą architekci krajobrazu, zarządzający zielenią, studenci oraz cała rzesza miłośników ogrodnictwa. Treść została podzielona na 15 działów tematycznych, z czego aż 11 dotyczy samych roślin, w tym drzew i krzewów iglastych, drzew liściastych, krzewów liściastych, roślin wrzosowatych, pnączy, róż, bylin oraz roślin sadowniczych. Nowe działy odnoszą się do traw, paproci, roślin tarasowych i roślin ozdobnych o jadalnych owocach. Każda z wymienionych w katalogu roślin jest opisana w sposób syntetyczny, opatrzona zdjęciem, stosownymi piktogramami i zobrazowaną sylwetką. Opracowanie zawiera także bardzo cenne i pomocne przy projektowaniu zestawienia tabelaryczne, które grupują rośliny pod względem zastosowania, wymagań glebowych, walorów estetycznych, terminu kwitnienia czy dekoracyjności.

 

 

 

 

?Projekt ochrony drzew w procesie inwestycyjnym?

dr inż. M. Suchocka

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa

Książka jest praktycznym przewodnikiem, pomocnym w prowadzeniu gospodarki drzewostanem przy użyciu projektu ochrony drzew. W publikacji wyjaśniono, co powoduje stres drzew w procesie inwestycyjnym, przedstawiono kryteria pomocne w kwalifikacji drzew do adaptacji lub usunięcia oraz zamieszczono sposoby określania zasięgu strefy ochronnej drzewa. W książce zaproponowano sposoby, dzięki którym można zapewnić prawidłową ochronę drzew i uwzględnić ją w różnych dokumentach projektowych. Publikacja zawiera unikatową, bardzo obszerną tabelę, informującą o tolerancji drzew na czynniki stresowe, w tym: ogólną tolerancję na wpływ robót budowlanych, tolerancję gatunkową na cięcia, uszkodzenia mechaniczne pnia, cięcia korzeni, zalewanie, zagęszczenie gleby i podwyższone pH.

 

?Ogród Japoński we Wrocławiu?

L. Chudzyński, M. Łanowiecki, A. Wojtoń

Oficyna Wydawnicza ATUT

W sprzedaży dostępne jest, wzbogacone o nowe fotografie, drugie wydanie albumu o jednym z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich ogrodów. Ogród Japoński został założony w 1913 r. jako część Wystawy Sztuki Ogrodowej w ramach Wystawy Stulecia. Autorem projektu był hrabia Fritz von Hochberg z Iłowej k. Żagania. Jego koncepcję realizował miejski inspektor ogrodowy Dannenberg, któremu pomagali: japoński ogrodnik z Tokio ? Mankichi Arai, współpracownik firmy Alfred Unger z Heidelbergu, oraz ogrodnik Hochberg ? inspektor ogrodowy Anlaufa z Iłowej. Po wystawie zlikwidowano założenie i do czasów powojennych zachował się tylko jego ogólny zarys: ścieżki, staw z odbudowanym w 1933 r. pawilonem ogrodowym oraz pagórkowaty krajobraz w południowej części ogrodu z ciekami wodnymi i roślinnością. Pierwszą próbę rewaloryzacji ogrodu przeprowadzono w latach 1968-1970. W 1994 r. rozpoczęto przygotowania do rekonstrukcji ogrodu. We wrześniu przybyli z Tokio trzej japońscy eksperci w sztuce zakładania ogrodów. Wybrano jedną z trzech koncepcji polsko-japońskiego zespołu architektów, najbardziej nawiązującą do historycznego założenia. Uroczyste otwarcie Ogrodu Japońskiego po rekonstrukcji odbyło się 15 maja 1997 r. Publikacja zabierze nas w wyjątkową fotograficzną podróż po tym ciekawym założeniu.