We właściwym świetle
Niecałe 100 lat temu każdy mieszkaniec Ziemi mógł spojrzeć w górę i zobaczyć rozgwieżdżone niebo. Obecnie miliony osób na całym świecie nigdy nie ujrzą Drogi Mlecznej z powodu zanieczyszczenie przestrzeni światłem (ang. light pollution). To już globalny problem i dotyczy głównie ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych, których z roku na rok przybywa. W 2050 r. zdecydowana większość populacji będzie żyła w miastach. Dlatego tak ważne jest poszukanie rozwiązań, które spowodują, że potrzeby mieszkańców będą we właściwy sposób bezpiecznie zaspakajane, a negatywne skutki oddziaływania na środowisko, takie jak smog świetlny, możliwie jak najbardziej ograniczane.
Ile światła?
Światło zawsze kojarzyło się z czymś dobrym: postępem technologicznym, rozwojem i aktywnością ? definiuje przestrzeń miejską, która jako ludzki bastion nie chce się poddać prawom natury. Dlatego tak trudno wyobrazić sobie ?wygaszone? centrum metropolii. Iluminacje świetlne budynków, tak ładnie wyglądające na widokówkach i zdjęciach, podświetlane bilbordy, restauracje, teatry, kluby, dekoracje świąteczne czy nawet zwykłe witryny sklepów, które przez całą noc prezentują ich zawartość ?
wszystko to, choć atrakcyjnie wygląda, może wytwarzać więcej światła niż faktycznie potrzeba dla bezpiecznego funkcjonowania mieszkańców. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie daje możliwość zmniejszenia natężenia nocą. Kieruje strumień światła tam, gdzie jest potrze...