W połowie lutego br. rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wody z przydomowych studni dla gospodarstw domowych z terenu działania Sądeckich Wodociągów. Kilkudziesięciu właścicieli za darmo zbada jakość wody. Przedsięwzięcie jest organizowane wspólnie z władzami Nowego Sącza, Starego Sącza oraz gmin Korzenna, Nawojowa, Kamionka Wielka. Akcja potrwa do końca czerwca lub do wyczerpania się limitu ustalonego na 75 badań. – Po raz piąty prowadzimy bezpłatne badania wody z przydomowych studni, na terenie działalności przedsiębiorstwa – powiedział Tadeusz Frączek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi. – Poprzez tego typu akcje chcemy uświadamiać mieszkańcom regionu jak duży wpływ na nasze zdrowie ma jakość wody, której używamy do celów spożywczych i higienicznych – podkreślił. Inicjatywa ma wskazać na zagrożenia związane z korzystaniem wody ze studni zlokalizowanych w pobliżu szamb lub źle zabezpieczonych. W takiej wodzie znajdują się niekiedy bakterie z grupy Coli lub groźne dla zdrowia paciorkowce. Taka woda nie nadaje się do spożycia. Ryzykowna – szczególnie dla dzieci – jest nawet kąpiel w niej. Ostatnie badania wody prowadzone przez sądeckie wodociągi latach 2015–2018 wskazały, że woda z ponad 70% przydomowych studni nie nadawała się do picia. Wówczas zostało nimi objętych około 400 gospodarstw domowych. „Alternatywą jest woda dostarczana przez ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?