W 2005 r. akademie wydały oświadczenie w sprawie ochrony środowiska oraz klimatu, a także w kwestii efektywności użytkowania energii, w którym stwierdzono, że następują zmiany klimatyczne spowodowane działalnością ludzi.

Wezwano do podjęcia działań, zmierzających do usunięcia przyczyn powodujących obecne zmiany klimatu oraz ich konsekwencji w postaci przyszłych emisji. W lutym 2007 r. IPCC przygotowało krótką informację adresowaną do środowisk odpowiedzialnych za politykę gospodarczą (Summary for Policymakers) w celu szybkiego przekazania najważniejszych wniosków wynikających z Czwartego Raportu IPCC, który zostanie opublikowany nieco później w tym roku. Wyniki ostatnich badań IPCC w pełni potwierdzają nasze poprzednie konkluzje: zmiany klimatu mają miejsce i jest wysoce prawdopodobne, że są przede wszystkim spowodowane ludzką ingerencją w skład atmosfery. Ta ingerencja wywoła zmiany w całym środowisku naturalnym Ziemi, jeśli nie zostaną podjęte działania zapobiegawcze.
Nasze obecne postanowienia w zakresie energii nie odpowiadają potrzebom ochrony środowiska naturalnego. Przewiduje się, że zaludnienie świata osiągnie dziewięć miliardów w 2050 r. Najszybszy wzrost nastąpi w najuboższych krajach. Rosnący napór na grunty przyśpieszy wyrąb lasów. Nie do uniknięcia jest przyrost zapotrzebowania na energię, ponieważ na całym świecie gospodarka rozwija się, a ludzie domagają się poprawy warunków bytowania. Aby sprostać tym wymaganiom, a równocześnie zminimali...