Mikoryza na Puławach [pod naszym patronatem]
„Mikoryza w architekturze krajobrazu i zagospodarowaniu terenów trudnych” – taki tytuł nosi konferencja organizowana przez Polskie Towarzystwo Mikoryzowe w dniach 24-25 września br. Jej celem jest przybliżenie uczestnikom tematyki zastosowania grzybów mikoryzowych w oparciu o kilkuletnie efekty doświadczeń terenowych. Oprócz wykładów, które odbędą się w Centrum Konferencyjnym IUNG w Puławach, w programie przewidziano także zajęcia terenowe oraz zwiedzanie szkółki, w której stosowane są szczepionki mikoryzowe. Szczegóły na temat konferencji dostępne są na stronie internetowej organizatora.

„Zieleń a klimat społeczny miasta” [pod naszym patronatem]
Badania z zakresu wielu nauk wskazują, że o jakości życia człowieka w dużej mierze decyduje jego kontakt z przyrodą. W obliczu niepokojących prognoz związanych m.in. z presją urbanistyczną, skutkującą wyraźnym deficytem zieleni i pogarszającymi się warunkami życia w mieście, tematem VIII Konferencji Naukowo-Technicznej „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta” będzie zieleń i jej rola w kształtowaniu klimatu społecznego ośrodka miejskiego. Organizowane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych sympozjum odbędzie się w Toruniu w dniach 11-12 października br. Mowa będzie m.in. o stereotypach i rzeczywistości planistycznej zieleni miejskiej, partycypacji społecznej w aranżacji przestrzeni, zrównoważonym rozwoju aglomeracji miejskich, pionowych ogrodach, zielonych dachach oraz o iluminacji roślinności w parkach.

Debata „Zieleń w mieście” [pod naszym patronatem]
Roślinność występująca w przestrzeni miejskiej musi zmagać się z wieloma problemami. Nie dosyć, że najczęściej boryka się z nieodpowiednimi wymaganiami siedliskowymi, to jeszcze wystawiona jest na silne działanie słońca, soli i zanieczyszczeń. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że równie ważnym problemem jest susza, związana nie tylko ze zmianami klimatycznymi i niskim stanem opadów, ale także ze złym gospodarowaniem wodą deszczową oraz nieodpowiednim nawadnianiem. Na pytanie, jak zniwelować szkody wyrządzane przez posuchę, będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy debaty organizowanej przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska” oraz poznański Uniwersytet Przyrodniczy. Spotkanie odbędzie się 10 września br.