Era węgla kamiennego przechodzi do historii. Przynajmniej w Unii Europejskiej, gdzie widać wyraźny spadek jego wydobycia. Wciąż są jednak kraje, gdzie węgiel jest głównym surowcem do produkcji energii.

Od dziesiątek lat węgiel stanowi, zaraz obok gazu ziemnego i ropy naftowej, jeden z podstawowych surowców energetycznych wykorzystywanych na świecie. Wdrażanie proekologicznej, zielonej polityki energetycznej – szczególnie na terenie Unii Europejskiej – pociąga za sobą bardzo istotne zmiany w kontekście stosowania tego właśnie paliwa. Jego konwersja w wielkich blokach energetycznych przyczynia się bowiem do wzrostu zjawiska efektu cieplarnianego, a tym samym do podnoszenia się temperatury na naszym globie. Jednak nie tylko energetyka zawodowa odpowiada w tym wypadku za eskalację problemu. Znaczną rolę odgrywają w tym przypadku również małe kotły w gospodarstwach domowych, w których spalany jest węgiel niskiej jakości. 

Wygaszanie węgla

W związku z powyższym podjęto walkę zarówno z kotłami małej mocy – co skutkuje wymienianiem ich na jednostki o wyższej klasie – jak i z kotłami energetyki zawodowej, które po części są modernizowane do układów gazowych, a po części wygaszane. W ostatnich kilku latach na terenie Polski powstało wiele blok&oacu...