Środkami prawnymi mającymi gwarantować jego osiągnięcie z jednej strony jest określenie zakresu dozwolonych prac pielęgnacyjnych, z drugiej natomiast wprowadzenie sankcji prawnych za ich przekroczenie. W obecnym stanie prawnym podstawą tego są postanowienia art. 87a ust. 2 ustawy z 16  kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r., poz. 1614 z późn. zm.), który stanowi, że: Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:

  1. usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
  2. utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
  3. wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

W przepisie tym określono więc w jaki sposób powinny być przeprowadzane prace związane z utrzymaniem drzewa. Naruszenie tych standardów (oczywiście poza wyjątkami wynikającymi z innych przepisów prawa) skutkuje zastosowaniem sankcji. Podstawę jej wymierzenia stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody przewidujący odpowiedzialność za ?uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa?.
Ukoronowanie korony
Niestety w praktyce wymierzenie na tej podstawie kary pieniężnej nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Podstawową trudnością jest ustalenie, że doszło do: usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, któ...