Wszelkie prace eksploatacyjne i remontowe na sieciach i obiektach kanalizacyjnych muszą być wykonywane z zachowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa.
Zagrożenia występujące na stanowiskach pracy podczas czynności eksploatacyjnych i remontowych wywoływane są przez czynniki fizyczne (hałas, zmienny mikroklimat, zagrożenie wybuchem, zagrożenie wypadkiem), chemiczne (gaz powstały w wyniku zagniwania ścieków i osadów ściekowych, tj. siarkowodór, amoniak, metan) oraz biologiczne (bakteriologiczne).

Przepisy prawne omawiające ww. zagrożenia zostały określone w dwóch rozporządzeniach Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 1 października 1993 r.: w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji, remontach i konserwacji sieci kanalizacyjnych (DzU nr 96, poz. 437) oraz w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w oczyszczalniach ścieków (DzU nr 96, poz. 438), a także w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 129, poz. 844).
Nagminnie występującą szkodliwością dla eksploatujących sieć kanalizacyjną oraz obiekty kanalizacyjne jest praca wykonywana w nadmiernej wilgotności. Wiele obiektów i urządzeń znajduje się na otwartej przestrzeni, a ich część obudowana znajduje się w pomieszczeniach słabo ogrzewanych zimą lub nie ogrzewanych wcale.
Otwarcie kanałów w okresie zimowym powoduje wypływ ciepłego i wilgotnego powietrza poza kanał oraz bezpoś...