Zdarzyło się w…
Wiele tematów, którymi miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja? zajmował się w 2012 r., do dziś pozostaje aktualnych. To między innymi problem oczyszczania ścieków, zagospodarowania wód opadowych w miastach czy niedostatecznej kontroli funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan.
W 2012 r. pisaliśmy między innymi o tym, że oczyszczalnie ścieków mogą być źródłem zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Chodzi głównie o bioaerozol, odory i inne gazy procesowe. W jednym z artykułów dr inż. Jan Borowski dowodził, że zanieczyszczenia te są następstwem dopływu do komunalnych oczyszczalni ścieków zawierających różne zanieczyszczenia organiczne, w tym bakteriologiczne, oraz procesów oczyszczania ścieków bytowych realizowanych w szczególności w średnich i dużych komunalnych oczyszczalniach ścieków.
Innym tematem poruszanym na naszych łamach sześć lat temu było zagadnienie zagospodarowania wód opadowych, co do dziś jest jednym z kluczowych problemów gospodarki wodno-ściekowej w miastach. Już wówczas wskazywano na chaos informacyjny, potrzebę dyskusji i precyzyjnych wyjaśnień tych kwestii. Jak ważne są to problemy, pokazała liczba uczestników VII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej ?Wody opadowe ? aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne?, na którą do Łodzi przyjechało aż 120 gości. Mówiono między innymi o konieczności normalizacji gospodarowania wodami opadowymi czy skrajnych zjawiskach wywołanych przez wody deszczowe i roztopowe na te...