Zieleń i zdrowie są ze sobą ściśle powiązane. Już Hipokrates wiedział o tym doskonale, gdyż mawiał: Medicus curat, natura sanat (lekarz leczy, a natura uzdrawia). Współczesne badania naukowe potwierdzają, że zielone środowisko może przyczynić się do uzdrowienia i regeneracji pacjenta. Odnosi się to do poprawy zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Pozytywny aspekt zieleni powinien zostać uwzględniony w projekcie podczas budowy lub renowacji jakiegokolwiek obiektu opieki zdrowotnej. Doznania sensoryczne podczas przebywania w ogrodzie, pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu, np. szum traw, śpiew ptaków, mają na nas zbawienny wpływ. Warto wspomnieć także o kilku innych kluczowych aspektach sadzenia roślin przy medycznych placówkach użytku publicznego. Rośliny poprawiają jakość powietrza: redukują poziom dwutlenku węgla, zwiększają zawartość tlenu oraz zmniejszają ilość szkodliwych związków chemicznych i organicznych w powietrzu. W rezultacie doświadczamy mniej bólów głowy i problemów z oddychaniem – szczególnie osoby podatne na alergie. Tereny zieleni obniżają też poziom hałasu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Zmniejszają stres oraz poziom zmęczenia, co ma działanie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?