Kuracja wśród zieleni
Parki i ogrody zdrojowe tworzone są z myślą o kuracjuszach, którzy korzystając z ich walorów, poprawiają swoją wydolność fizyczną i zdrowie psychiczne.
Tworzenie zieleni uzdrowiskowej ma tak samą długą historię jak powstawanie uzdrowisk. Już w starożytnym Rzymie modne były wyjazdy poza miasta, do obszarów, gdzie występowały wody termalne. Tam ówcześni możnowładcy nie tylko wypoczywali, ale także odzyskiwali siły witalne. Ponadto powszechnie uważało się, że wody mineralne mogą leczyć różne schorzenia związane z układem ruchu oraz pozytywnie wpływają na drogi oddechowe. Oczywiście oprócz samego źródła należało także zagospodarować teren, który musiał być przyjazny dla korzystających z wód kuracjuszy. Prawdopodobnie źródła obsadzano także roślinami ozdobnymi, które miały być niejako przyjemnym tłem do wypoczynku. Z biegiem lat wokoło term zaczęto tworzyć alejki spacerowe, miejsca dumania czy wypoczynku. Wszystko to tworzyły elementy małej architektury ogrodowej i oczywiście rośliny. Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie dokładnie drzewa i krzewy były sadzone wokoło źródeł czy willi wypoczynkowych. Współczesne badania archeologiczne ujawniają zachowane elementy kamiennych budowli, jednak dość trudno określić, jak wiele roślin rosło w dawnych ogrodach zdrojowych i do...