Zielone certyfikaty dziś i jutro
Rynek praw majątkowych do świadectw pochodzenia jest dla wielu jego uczestników nieprzewidywalny.
Jednak przyglądając się danym na jego temat, można łatwo zauważyć pewne cyklicznie występujące zjawiska i wyeliminować przekonanie, że jest to rynek gwałtownie reagujący na zmiany biznesowo-legislacyjne. Na początku każdego roku ceny praw majątkowych wykazują trend rosnący, co jest związane z terminami wydawania świadectw pochodzenia (ŚP) przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Wprowadzane zmiany prawne z dużym opóźnieniem oddziałują na zieloną giełdę. Ceny praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia sprzedawane na giełdzie są uzależnione jedynie od stosunku popytu i podaży na nie. Nie podlegają żadnej regulacji bezpośredniej, co jak się okazało przez 9 lat funkcjonowania tego mechanizmu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
W 2013 r. produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w naszym kraju była niewiele większa niż rok wcześniej ? całkowity wolumen wykazał dynamikę na poziomie 100,5%. Ten trend odpowiada produkcji krajowej energii elektrycznej, dla której dynamika w porównaniu rok do roku wyniosła 101,4%.
W miksie nadal biomasa
W zielonym miksie energetycznym nadal dominującą pozycję zajmowały biomasowe bloki dedykowane. Wszystko to za sprawą włączenia w KSE w 2012 r. aż ośmiu nowych jednostek spalającyc...