Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Łódź ? dziś w zasadzie każde większe europejskie miasto może pochwalić się realizacją jakiegoś programu rewitalizacyjnego. Stare, zaniedbane tereny zyskują nowe życie, a zapomniane budynki zmieniają się w użytkowe dzieła sztuki. Powstaje nowa tkanka ? architektoniczna i społeczna. 

Rewitalizacja to kompleksowy program odnowy zdegradowanej przestrzeni, uwzględniający zarówno kwestie remontów i modernizacji, mających na celu poprawę estetyki, jak i rozwój społeczny oraz gospodarczy. Wszystko to służy wyjściu z kryzysu, ożywieniu gospodarki i przezwyciężeniu problemów natury społecznej. 

Essen, Sztokholm

Przykłady programów rewitalizacji można obecnie zaobserwować w prawie każdym większym europejskim mieście. Do najsłynniejszych przykładów zalicza się Sztokholm, Wiedeń, Londyn czy Essen. Na szczególną uwagę zasługuje rewitalizacja dawnego kompleksu przemysłowego na północy Essen w zachodnich Niemczech, składającego się z kopalni węgla kamiennego i koksowni. Pierwszym krokiem było wpisanie zespołu architektonicznego na listę zabytków. Następnie powołano do życia organizację Bauhütte Zollverein, której celem jest opracowanie i realizacja programu rewitalizacji tego obszaru. Z czasem organizacja ta przekształciła się w fundację pod nazwą Stiftung Zollverein, a jej kompetencje rozszerzono o ochronę i promocję obiektu jako przestrzeni komercyjno-kulturalnej. Dzięki jej dzia...