Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została uchwalona w ekspresowym tempie 25 stycznia br.

Nowelizacja, która weszła w życie 6 marca br., wprowadziła możliwość ustanawiania zwolnień przedmiotowych w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi poprzez dodanie w art. 6k ust. 4 o treści: Rada gminy, określając warunki opłat zgodnie z metodą, o której mowa w art. 6j ust. 1 i 2, może różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe, ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 1, spełniających ustalone przez nią kryteria lub określić szczegółowo zasady ustalania tych opłat.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ?zwolnień przedmiotowych?. Również w uzasadnieniu do projektu Ustawy z 12 grudnia 2012 r. (druk sejmowy nr 1000)1 o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, brakuje wskazówek, w jaki sposób należy je rozumieć. Celem artykułu jest próba doprecyzowania pojęcia ?zwolnień przedmiotowych? w odniesieniu do konstrukcji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Konstrukcja opłaty

Pojęcie ?konstrukcji prawnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? należy rozumieć jako układ prawnie wymaganych elementów normatywnych współtworzących taką opłatę w sensi...