Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru

Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru
Zuzanna Łaba/PAP
02.08.2023, o godz. 15:13
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z pożarem hali odpadów niebezpiecznych w Przylepie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze nadal prowadzi pomiary wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków, gleby oraz powietrza – poinformowała rzeczniczka prasowa WIOŚ w Zielonej Górze dr Joanna Michalik-Pietraszak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Pobory próbek wody prowadzone są w trybie ciągłym od 23 lipca. Pobór próbek gleby rozpoczęto 25 lipca. 30 lipca decyzją LWIOŚ został poszerzony obszar monitoringu wód powierzchniowych (Gęśnik i Łącza w Czerwieńsku, Łącza w Płotach oraz w ciek Zimny Potok), a także poboru próbek gleb (Płoty, Zielona Góra dzielnice: Przylep, Łężyca, Chynów, Zawada, Krępa, Jany i Stożne).

Jak przekazała rzecznika WIOŚ, poszerzenie obszaru monitoringu ma na celu zbadanie ewentualnego zanieczyszczenia gleby i wody przez wody popożarowe czy też substancje chemiczne, które na skutek pożaru znalazły się w powietrzu, wodzie i glebie.

Znane są wyniki badań

– Na chwilę obecną znane są wyniki emisji powietrza oraz niektóre wyniki prób wód powierzchniowych i podziemnych. Wyniki badań sukcesywnie przekazywane są przez WIOŚ do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – powiedziała Michalik-Pietraszak.

Dodała, że w kompetencjach WIOŚ nie leży nadzór wywożenia przez miejskie służby pozostałości po pożarze. Zajmuje się tym Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zielonej Górze. Wojewoda lubuski poinformował, że straż pożarna prowadzi działania zmierzające do uprzątnięcia wody pogaśniczej. W tym celu rozkładane są trociny, które po wykorzystaniu utylizowane są w certyfikowanej spalarni. Remediacja gruntu nastąpi po uprzątnięciu pogorzeliska i zakończeniu działań przez PSP.

Na cieku wodnym Gęśnik założone są trzy tamy absorbujące skażoną wodę. Zapory działają skutecznie i woda nie przedostaje się dalej – informują służby wojewody. Dodają, że od momentu wybuchu pożaru WIOŚ i PSP prowadzą badania jakości powietrza. Z kolei Sanepid bada publiczne i prywatne ujęcia wody. Uzyskane dotychczas wyniki prób wody nie stwierdzają skażenia.

Pożar hali w Przylepie

31 lipca Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. wydał komunikat, w którym do czasu wyjaśnienia sytuacji i otrzymania wyników badań nie zaleca spożywania produktów z ogrodów i korzystania ze studni z terenów przyległych do terenu objętego pożarem w Przylepie. Wodociągi Zielona Góra przekazały, że woda w miejskiej sieci wodociągowej jest zdatna do picia i użytku.

Pożar hali w Zielonej Górze/Przylepie, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł w sobotę 22 lipca. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że działania gaśnicze zakończyły się. W całej akcji na miejscu pożaru wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024