Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Drugi etap obwodnicy Sanoka już niebawem. Będzie kosztował 152,3 mln zł

Drugi etap obwodnicy Sanoka już niebawem. Będzie kosztował 152,3 mln zł
pap/jw
16.05.2024, o godz. 12:33
czas czytania: około 2 minut
0

Rzeszowski oddział GDDKiA podpisał umowę na budowę II etapu obwodnicy Sanoka na Podkarpaciu, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28. Inwestycja kosztować będzie 152,3 mln zł – poinformowała w środę rzeczniczka oddziału Joanna Rarus.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Obwodnica będzie realizowana z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To pierwsza inwestycja w regionie z tego programu, która wchodzi w etap realizacji.

II etap obwodnicy

Jak poinformowała Rarus, za przygotowanie projektu budowlanego oraz wybudowanie odpowiedzialna będzie firma Budimex. – Wartość umowy to 152,3 mln zł, z czasem realizacji 39 miesięcy, bez okresów zimowych od 16 grudnia – 15 marca, liczonych tylko w trakcie budowy – dodała.

Obwodnica połączy odcinek drogi zrealizowany w ramach I etapu z dk28 w Bykowcach na drugim brzegu Sanu.

Rarus wyjaśniła, że II etap obwodnicy będzie miał długość ok. 3 km.

– Na początkowym odcinku trasa wykorzysta przebieg istniejącej dk84, a następnie zostanie skierowana na północ na drugą stronę Sanu. Na wspólnym przebiegu z dk84 droga wyposażona zostanie w pas wielofunkcyjny. W ramach zadania wybudowane zostaną m.in. dwa ronda, wykonane zostaną też chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz jezdnie dodatkowe do obsługi przyległych nieruchomości – zaznaczyła rzeczniczka.

W ramach zadania wybudowane zostaną również m.in. cztery mosty. Zdaniem Rarus największym wyzwaniem będzie budowa mostu nad linią kolejową i rzeką San o długości ponad 300 m i przęśle nurtowym o długości 150 m.

Szereg korzyści

I etap obwodnicy Sanoka został oddany do ruchu 30 stycznia 2020 r. i umożliwił skierowanie ruchu tranzytowego z kierunku Krosna na dk28 i dk84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko – Smolnica. Budowa II etapu spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu dk28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla.

Rarus podkreśliła, że dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciążony zostanie układ komunikacyjny oraz zwiększy się przepustowość dróg.

– Nowa trasa poprawi dostępność komunikacyjną i ułatwi wyjazd w kierunku Przemyśla i dalej przejścia granicznego w Medyce i Korczowej, łączących Unię Europejską z Ukrainą – dodała.

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie osiem nowych inwestycji drogowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024