Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Pół miliarda teraz, pięć miliardów od jesieni. Dla kogo pieniądze na lokalne drogi?

Pół miliarda teraz, pięć miliardów od jesieni. Dla kogo pieniądze na lokalne drogi?
szp
13.06.2018, o godz. 15:15
czas czytania: około 2 minut
0

Opublikowano listy 433 inwestycji w drogi lokalne, na które jeszcze w tym roku samorządy otrzymają rządowe dotacje. Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zapowiedział również utworzenie specjalnego funduszu wsparcia tego rodzaju inwestycji. Ma on wynieść 5 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Według rządowych planów przedsięwzięcia wsparte ogólną kwotą 500 mln zł obejmą budowę, remonty i modernizacje ponad 560 km dróg powiatowych i gminnych, budowę 26 mostów, 230 km ścieżek pieszo-rowerowych i chodników.

Kwoty zapowiadanych dotacji sięgają 5 mln zł (średnia to 1,15 mln zł). Premier Morawiecki poinformował, że w przypadku pojawienia się ewentualnych oszczędności, na listach rezerwowych czeka dodatkowe 196 projektów.

Biorąc pod uwagę ceny robót budowlanych i kłopoty samorządów z wyborem wykonawców, o oszczędności może być jednak trudno. Poza tym pół miliarda to tak naprawdę wyrównanie środków przeznaczonych na dofinansowanie do kwot wcześniej zapowiadanych.

Listy inwestycji już zatwierdzone

W roku 2018 w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019″ rząd chce przeznaczyć 800 mln zł. Jesienią ma zostać również utworzony specjalny fundusz. W jego ramach dotacje na drogi lokalne budowane z dwu-, trzyletnich cyklach mają wynieść w sumie 5 mld zł.

Tymczasem 500 mln zł trafi do samorządów w ramach „Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. Wnioski o dofinansowanie były przyjmowane przez wojewodów do 15 kwietnia. W połowie maja listy trafiły do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Na podstawie opinii resortu wojewodowie przygotowali ostateczne listy inwestycji, które otrzymają rządowe wsparcie. Oto one:

Źródło: samorzad.pap.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024