1 / 18

Trwa głosowanie w corocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku. W tym roku polskim kandydatem jest Topola Helena z Helu – zwyciężczyni krajowej edycji konkursu, organizowanego przez Klubu Gaja. Spośród drzew z 13 europejskich krajów rywalizację wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów.

Co roku w popularnym konkursie głosy oddaje ok. 200 tys. osób z całej Europy. Polskim kandydatem jest Topola Helena z Helu, która wygrała krajową edycję wydarzenia na Polskie Drzewo Roku 2017. Teraz konkurują z nią drzewa z 12 europejskich krajów, m.in. rzadka odmiana jabłoni na Słowacji, największy na świecie (odnotowany w księdze rekordów Guinnessa) dąb korkowy z Portugalii, dąb będący symbolem skautingu w Wielkiej Brytanii oraz wiele innych niezwykłych drzew, które przeżyły powodzie, pożary czy choroby, lecz wciąż żyją dzięki staraniom swoich opiekunów.

Nazwa 220-letniej Topoli Heleny z Helu nie jest przypadkowa. Podkreśla ona tożsamość miejsca, w którym rośnie, bowiem w języku staropolskim słowo „hel” oznaczało wydmę, cypel, pustkowie. Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują „złamać” drzewo, jednak ono dzielnie stawia im opór. Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz topoli był Roman Klim – miłośnik przyrody Pomorza i twórca Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dawniej Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, jednak ta nie wytrzymała silnego naporu wiatru. Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiająca rybaków wciągających sieci do łodzi. Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii miasta i jego rybackiej tradycji.

– Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie helska Helena została okrzyknięta w Polsce Drzewem Roku 2017. Dziś reprezentuje nasz kraj w międzynarodowym plebiscycie. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by polska topola otrzymała ten wspaniały tytuł, jako drzewo z historią w tle. Zasługuje na to – komentuje Żanna B. Sępińska z Urzędu Miasta Helu.

Czy Topola Helena powtórzy zeszłoroczny sukces Dębu Józef, który został Europejskim Drzewem Roku 2017, zdobywając ponad 17 tys. głosów internautów? Przekonamy się 21 marca podczas uroczystej gali rozdania nagród w Brukseli.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku podkreśla emocjonalny związek między drzewami i lokalnymi społecznościami. Podczas plebiscytu, który trwa od 1 do 28 lutego 2018 r. każdy może oddać swój głos na dwa drzewa. W ostatnim tygodniu głosowanie będzie tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można będzie zobaczyć aktualnej liczby głosów.

Na stronie Tree Of The Year można wziąć udział w głosowaniu oraz poznać ciekawe historie wszystkich drzew biorących udział w konkursie.

Czytaj więcej

Skomentuj