1 / 2

Znamy już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2017. Polski kandydat – dąb Józef, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016, zajął I miejsce. W internetowym plebiscycie rywalizowało ze sobą szesnaście drzew z całej Europy.

Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, a także organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku.

Delegacja z Węgier, reprezentująca zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – najstarsze drzewo w Bátaszék – przekazała ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.

Polski dąb zdobył w plebiscycie ponad 17 tys. głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tys. głosów. Trzecie miejsce z wynikiem blisko 15 tys. głosów zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys. osób.

Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie) ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Dąb nosi imię od imienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, scenografa i rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera – widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. W pniu tego dębu ukrywała się bowiem rodzina żydowska.

Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego. Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.

– Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef. Jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, że kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody. Dziękuję wszystkim – powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja, odpowiedzialnego za organizację krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016.

Czytaj więcej

Skomentuj