1 / 4

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje kolejkę linową na Kasprowy Wierch, a także kilka innych kolejek w Tatrach i Beskidach. Zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL).

PFR poinformował o umowie we wtorek na zwołanej z tej okazji konferencji prasowej. Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu warunków zawieszających, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polski Fundusz Rozwoju ocenił, że infrastruktura PKL wymaga inwestycji i lepszej jakości. Ma być rozwijana. W przyszłości PFR będzie rozważać zaproszenie do współpracy inwestora branżowego lub wprowadzenie spółki na giełdę.

Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, powiedział, że “inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak np. Kasprowy Wierch, współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz ku zadowoleniu krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry”.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 r., kiedy to ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners znany w Polsce z inwestycji takich jak Żabka i Lux Med w przeszłości, czy obecnie Allegro i Hortex. Ze sprawozdania finansowego Polskich Kolei Linowych za rok obrotowy zakończony 30 listopada 2017 r. wynika, że na poziomie jednostkowym PKL miały 83,9 mln zł przychodów, 37,3 mln zł EBITDA, 26,3 mln zł zysku operacyjnego i 18,1 mln zł zysku netto.

PKL to operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, w tym Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju, Radio Kraków, PAP Biznes

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj