Projekt przydomowej turbiny wiatrowej studentów z Politechniki Łódzkiej po raz trzeci okazał się najlepszy w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest 2018.

W tegorocznej edycji konkursu na projekt przydomowej turbiny wiatrowej organizowanego przez NHL University of Applied Sciences w holenderskim Leeuwarden wzięło udział 10 studenckich zespołów z Europy, Kanady i Egiptu. Zespół GUST z Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy zaprezentowała dwie turbiny – jedną o poziomej, a drugą o pionowej osi obrotu. Studenci wprowadzili także zmiany konstrukcyjne w porównaniu z poprzednimi projektami.

– Zmieniliśmy profile aerodynamiczne łopat turbiny o poziomej osi obrotu, których testowaliśmy kilka wersji. Zaprezentowaliśmy także wykonany przez nas system przełączania cewek w generatorze, a w czasie konkursu korzystaliśmy z autorskiego systemu sterowania z panelem dotykowym – opowiada Katarzyna Telega z zespołu GUST.

Podczas konkursu wszystkie ekipy testowały swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentowała swoje projekty na sesji posterowej – to również było oceniane.

Studenci zapowiadają kolejne ulepszenia swoich projektów turbiny wiatrowej. Obok przyszłorocznej edycji International Small Wind Turbine Contest, będą starali się o udział w prestiżowym konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym za dwa lata przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Zespół GUST (Generative Urban Small Turbine) działa od 2015 r. w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ. Skupia studentów z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Zarządzania i Inżynieria Produkcji oraz International Faculty of Engineering. Projekt jest współfinansowany ze środków przyznanych przez MNiSW, w ramach programu “Najlepsi z Najlepszych! 2.0”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Niestety zgadzam się z kolegą powyżej.. Polska jest krajem ,który dusi w zarodku każdą próbę zmiany .. nie ważne czy na lepsze czy gorsze .. dusi na wszelki wypadek…
    Kraj zamiast wspierać naszych woli dotować inne kraje … Zarżnęliśmy branżę wiatrakową a teraz będziemy płacić miliardy Niemcom za świadectwa pochodzenia.. Wszyscy będziemy płacić .

  2. I skończy się jak zawsze… Albo do szuflady, bo nie będzie kasy albo zagraniczny koncern kupi licencję i będzie zarabiać. Nic dziwnego, że w kwestiach innowacyjności dużo wymyślamy ale zarabiają obcy.

Skomentuj