Polski startup łączy miejski monitoring z inteligentnym oświetleniem

Polski startup łączy miejski monitoring z inteligentnym oświetleniem
Barbara Krawczyk
25.07.2018, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

Nie tylko zarządzanie systemem oświetlenia, ale także zarządzanie monitoringiem i gromadzenie danych statystycznych to nowatorski pomysł polskiego startupu na inteligentne oświetlenie polskich miast.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Stworzyliśmy system oświetlenia sterowany poprzez inteligentne kamery monitoringu, z przesyłem danych po liniach energetycznych. W lokalizacji, w której zainstalowane jest nasze rozwiązanie, analizujemy ruch i obraz danego terenu, rozpoznając obiekty. Jeżeli są to ludzie, samochody lub rowerzyści – sterujemy natężeniem oświetlenia do poziomu 100 proc. Natomiast jeżeli są to zwierzęta albo szum drzew, natężenie oświetlenia pozostaje na poziomie 5-30 proc. –  mówi Piotr Ostanek z polskiego startupu Lesss.

W skład systemu inteligentnego sterowania oświetleniem wchodzą energooszczędne oprawy i kamery HD z zaawansowaną analizą obrazu, co umożliwia rozpoznanie znajdujących się w pobliżu obiektów.

Kamery odpowiadają za przekazywanie sygnałów do modułów sterujących oświetleniem, które są umieszczone w oprawach oświetleniowych. Kamery nagrywają i rejestrują obraz w jakości HD, co wpływa na poziom bezpieczeństwa na danym obszarze.

Startup chce wykorzystywać te rozwiązania, które już są dostępne (unikając skomplikowanych robót drogowych), czyli kable i słupy energetyczne, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo i zmniejszając zużycie energii elektrycznej.

– Dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną udokumentowaliśmy jedną z naszych instalacji i uzyskaliśmy oszczędność energii na poziomie 74 proc. w porównaniu do zainstalowanego wcześniej, starego systemu lamp sodowych, które były zapalane i gaszone o odpowiedniej porze dnia bądź wieczorem – mówi Piotr Ostanek.

Firma zamierza inwestować głównie w parkach, na rynkach, czy wzdłuż ścieżek rowerowych, na przystankach i na stacjach kolejowych. Interesują ją też place zabaw, przejścia dla pieszych i osiedla mieszkaniowe. Dodatkowo rozwiązania można wykorzystać w magazynach czy business center parkach. Obecnie system działa w niektórych lokalizacjach w Legnicy. Firma wygrała też przetarg na budowę swoich rozwiązań w Kołobrzegu i w Warszawie – w rejonie bulwarów wiślanych. Startup współpracuje również z Polskimi Kolejami Państwowymi.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024