Naukowcy ze start-upu w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym opracowali system nadzoru nad uprawą roślin. Dzięki niemu właściciel ogrodu może za pomocą smartfona monitorować warunki panujące np. w swojej szklarni lub ogrodzie.

System specjalistycznych czujników komunikujących się za pośrednictwem chmury ze sterownikiem i nadzorcą opracowali pracownicy start-upu Hivetech działającego w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym.

System składa się z zestawu czujników, które mierzą m.in. naświetlenie, temperaturę, wilgotność powietrza i gleby oraz poziom pH. Następnie, przy zastosowaniu technologii Wi-Fi przekazują te dane do chmury.

– Co ważne, zastosowaliśmy rozwiązania dostosowane do technologii 5G i korzystające z normalnych routerów. Dzięki temu, przy stosunkowo niewielkich nakładach, wchodzący w skład systemu sterownik może np. podjąć decyzję o włączeniu nawadniania, a użytkownik przy pomocy zwykłego smartfona w każdej chwili będzie miał dostęp do bieżącej informacji o sytuacji w swoim ogrodzie, sadzie czy nawet na polu uprawnym – powiedział PAP Andrzej Guziec, szef Hivetech.

Start-up przygotował już wersję gotową do prezentacji i testów w warunkach polowych. Jak zaznacza Guziec, zastosowane przez jego zespół rozwiązania zostały ocenione przez specjalistów z Politechniki Opolskiej za innowacyjne w skali międzynarodowej.

– O ile nam wiadomo, jedna ze znanych firm wprowadziła do sprzedaży podobny produkt, jednak w odróżnieniu od tamtego systemu, nasze rozwiązania bazują na technologiach otwartych i oferują szerszy zakres zastosowania. Mamy nadzieję, że opracowane przez nas rozwiązania zostaną wykorzystane nie tylko w profesjonalnym przemyśle rolniczym, ale trafią do amatorów chcących wykorzystać internet rzeczy do monitorowania swoich działek czy ogródków, zwłaszcza że już pracujemy nad kolejnymi zastosowaniami systemu do potrzeb kolejnych grup potencjalnych odbiorców – powiedział Guziec.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. W Polsce mamy świetnych specjalistów trzeba dać im tylko narzędzie do kreatywnego działania. Jak 5G będzie powszechne, wtedy będą mieć wielkie pole do popisu.

  2. Bardzo ciekawe rozwiązanie, oczywiście nie byłoby to możliwe bez nowej technologii 5G, ale to tylko pokazuje że potrzebuje rozwoju technologicznego.

Skomentuj