Jakie miasta warto zwiedzić w 2020 r.? “New York Times” podpowiada i wyróżnia przy tym jedno polskie miasto. Jakie?

Amerykański dziennik “New York Times” opublikował swój coroczny ranking 52 miejsc do odwiedzenia.

Listę otwiera Waszyngton, w pierwszej trójce znajdują się także Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Rurrenabaque w Boliwii. Na liście nie zabrakło takich miejsc, jak np. Sycylia, Tokio, Salzburg, Bahamy, Christchurch w Nowej Zelandii, Kopenhaga, Minorka czy Mongolia.

Na 14 miejscu pojawił się natomiast Kraków. Miasto zostało docenione nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę, ale także z uwagi na fakt poprawy jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcji zazieleniania miasta.

Kraków opisał Peter Kujawinski, zwracając uwagę że miasto słynie z katedr, historii żydowskiej, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego. W krótkim opisie można przeczytać, że Kraków ucierpiał z powodu jednego z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie.

Uwadze dziennikarza nie uszło, że dzielnica Nowa Huta w Krakowie, zbudowana w 1949 r. jako wzorcowa osada socjalistyczna, produkowała kiedyś 7 mln ton stali rocznie. Przez lata kwaśne deszcze ze spalania paliw kopalnych i drewna uszkadzały średniowieczną kamieniarkę miasta.

Ostatnio jednak Kraków zaczął wprowadzać zmiany w celu poprawy jakości powietrza zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W 2019 r. stał się pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz spalania węgla i drewna.

Do końca 2020 r. Kraków rozlokuje flotę elektrycznych autobusów w najbardziej zanieczyszczonych częściach miasta. Otwiera także szereg parków wzdłuż dopływów Wisły, takich jak chociażby Park Reduta, pierwsza w mieście przestrzeń wspólna zaprojektowana przez mieszkańców. Planowane są inne inicjatywy zazieleniania, takie jak las miejski.

Z pełną listą można zapoznać się TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj