Polskie wybrzeże zagrożone zalaniem w skutek zmian klimatu?

Polskie wybrzeże zagrożone zalaniem w skutek zmian klimatu?
R.G.
10.06.2024, o godz. 12:36
czas czytania: około 3 minut
0

Z całego świata nadchodzi coraz więcej alarmujących informacji dotyczących negatywnych skutków zmian klimatu. Z roku na rok rosną średnie miesięczne temperatury. Naukowcy donoszą też o wzmożonym topnieniu lodowców w rejonach podbiegunowych. W efekcie globalnego ocieplenia, średni poziom mórz w XX wieku podniósł się na świecie o 11-16 cm i wciąż rośnie. Szacuje się, że do 2100 roku może on wzrosnąć aż o 2 m, a wody Bałtyku mogą podnieść się nawet o 1 m, co będzie miało konsekwencje dla wielu polskich miast i regionów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O groźnych procesach zachodzących w ziemskiej atmosferze, świadczą m.in. dane zbierane przez polskie instytucje.

Według długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), tego lata w Polsce spodziewać się możemy ekstremalnych fal upałów z temperaturą sięgającą nawet 36ºC. Czekają nas również tropikalne noce.

Temperatury powyższej normy

IMGW opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu dotyczącą okresu od czerwca do września br. Wynika z niej, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991–2020.

Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, a na wschodzie możliwa kraju jest suma powyżej normy wieloletniej. Już w czerwcu 2024 r. najmocniej wzrost temperatur odczuwać będzie zachodnia część Polski.

Zagrożone polskie wybrzeże

W nawiązaniu m.in. do powyższych prognoz i bieżących obserwacji z całego świata, naukowcy przygotowali interaktywną mapę, która pokazuje miejsca zagrożone przyszłymi powodziami i podtopieniami. Znajduje się na niej wiele polskich miast.

– W miarę jak linia pływów podnosi się powyżej poziomu terenów, gdzie mieszkają ludzie, będziemy w coraz większym stopniu stawać przed pytaniami o to, czy i jak długo umocnienia na wybrzeżach mogą ich skutecznie chronić – wyjaśnia dr Scott Kulp, naukowiec reprezentujący międzynarodową organizację naukową Climate Central.  

Na interaktywnej mapie przygotowanej przez organizację Climate Central można m.in. sprawdzić, czy jesteśmy mieszkańcami terenów zagrożonych podtopieniami.

Lista rejonów i miejscowości 

Okazuje się, że problem ten dotyczy wielu mieszkańców Polski. Do 2100 roku zalewane mogą być obszary między Gdańskiem a Elblągiem, a także okolice Szczecina.

Ponadto, na liście miast i obszarów zagrożonych wzrostem poziomu wody w Bałtyku znaleźć można m.in.:

– Międzywodzie, Dziwnów i Dziwnówek, a także tereny wokół Zalewu Kamieńskiego, Zatoki Cichej i Wrzosowskiej, dalej wzdłuż rzeki Świniec,

– linię brzegową od Dziwnówka poprzez Pobierowo, Rewal, Niechorze,

– obszary wokół rzeki Rega, aż do jeziora Resko Przymorskie i dalej do Stawów Głowaczewo oraz miejscowości Dźwirzyno,

– Kołobrzeg wzdłuż Parsęty i na terenie Ekoparku Wschodniego,

– obszary nad Kaliszem, wokół Jeziora Jamno i Bukowo, aż do Darłowa,

– teren wokół jeziora Gardno i jeziora Łebsko w Słowińskim Parku Narodowym, aż do Łeby,

– okolice Władysławowa, Chałup, Jastarni, Helu, a także Pucka i Rewy,

– miejscowość Nowa Pasłęka.

Skala większa niż przewidywano

Naukowcy podkreślają również, że najnowsze prognozy wzrostu poziomu morza, a także nowy globalny model ukształtowania terenów nadbrzeżnych wykazują, że w roku 2100 zagrożonych corocznymi powodziami morskimi będzie trzy razy więcej ludzi na Ziemi niż dotychczas sądzono.

Dodajmy, że Climate Central to niezależna grupa non profit zrzeszająca naukowców i komunikatorów, którzy badają zjawiska i dane na temat zmieniającego się klimatu, a także jego wpływu na życie ludzi.

Uczeni analizują mechanizmy rządzące zmianami klimatu, wzrostem poziomu mórz i oceanów, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, rozkładami energii w przyrodzie i zadaniami pokrewnymi.

Organizacja Climate Central do swoich badań wykorzystuje duże zbiory danych i technologię do generowania opracowań i wizualizacji o wysokim stopniu uszczegółowienia, z sugestiami dotyczącymi możliwych kierunków działań.  

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024