Pomorscy samorządowcy apelują do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla regionu

Pomorscy samorządowcy apelują do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla regionu
jwo/PAP
02.03.2021, o godz. 8:08
czas czytania: około 4 minut
0

Samorządowcy, posłowie i senatorowie z Pomorza chcą rozmawiać z rządem na temat zwiększenia unijnych środków dla regionu. Marszałek województwa uruchomił specjalną petycję on-line, którą może podpisać każdy mieszkaniec.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prawie 80 osób spotkało się w urzędzie marszałkowskim i on-line w poniedziałek, 1 marca 2021 roku, by zapewnić, że będą walczyć o to, aby województwo nie straciło 3 mld zł na realizację programów regionalnych.

Apel do rządu

Apel wyraża troskę o przyszłość województwa, które przez niekorzystną umowę partnerstwa oraz niejasne zasady podziału unijnych funduszy dla poszczególnych województw, może zostać w tyle za dobrze rozwijającymi się unijnymi regionami.

Z rządowego projektu umowy wynika, że Pomorze jest jednym z regionów, który otrzyma najmniej funduszy w przeliczeniu na mieszkańca. Środki, wynegocjowane na podstawie umowy partnerstwa, są przeznaczane m.in. na regionalny program operacyjny, który wspiera różnorodne inicjatywy lokalne, rozwój transportu, ochrony zdrowia, przedsiębiorczości, edukacji i działalność organizacji pozarządowych.

– Te środki nie są dla Samorządu Województwa Pomorskiego, ale wszystkich wspólnot lokalnych – mówił podczas konferencji prasowej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Batalia, którą toczymy, to bitwa o to, by pieniądze były dzielone w sposób transparentny, jak każde środki publiczne. Województwo pomorskie ma prawo uzyskać środki na wsparcie, aby rozwijało się tak samo, jak inne regiony europejskie, a nie zostało w tyle. Dlatego apeluję o jedność do posłów, samorządowców, ale i wszystkich Pomorzan. Jedność, która jest w interesie wspólnot lokalnych – podkreślał Struk.

Petycja on-line w sprawie unijnych funduszy

Petycję można podpisać przez stronę internetową pomorskie.eu/petycja.

W dokumencie czytamy: „Rządowy projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. To prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Taki podział środków wpłynie negatywnie na rozwój naszego województwa. Biorąc pod uwagę zaproponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Wygląda na to, że przez dobór kryteriów podziału środków jesteśmy dziś karani”.

Jeśli Pomorskie otrzyma mniej środków na Regionalny Program Operacyjny, istnieje ryzyko, że wstrzymane zostaną inwestycje w komunikację publiczną, naprawę dróg czy na wsparcie osób wykluczonych społecznie.

Pieniądze ważne dla mieszkańców

Podczas spotkania samorządowców, posłów i senatorów wielu z nich wyraziło zaniepokojenie kształtem proponowanej przez polski rząd umowy partnerstwa. Obecni byli zarówno przedstawiciele koalicji rządzącej, jak i opozycja. Zabrakło posłów Prawa i Sprawiedliwości. Tylko europosłanka Anna Fotyga napisała, że sprawy sprawiedliwego podziału środków europejskich ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza są bardzo ważne i że zapozna się z wnioskami płynącymi ze spotkania.

Wszyscy obecni na spotkaniu zgodnie podkreślali, że należy wywierać nacisk na rząd, aby zmienił kształt zapisów w dokumencie tak, by Pomorza nie było poszkodowane pod względem podziału środków.

– To są pieniądze, na które bardzo czekamy, a nikt nie jest tak aktywny jak samorządy w pozyskiwaniu środków unijnych i wykorzystywaniu każdej złotówki na korzyść mieszkańców – mówiła Magdalena Kołodziejczak, wójt gm. Pruszcz Gdański.

– Mocno przygotowujemy się do kolejnej perspektywy finansowej, a tu się nagle okazuje, że trafi do nas nawet 40 proc. środków mniej niż poprzednio. Jak mamy powiedzieć teraz mieszkańcom, że nie będziemy remontować dróg, infrastruktury wodno-ściekowej czy dofinansowywać komunikacji? – zastanawiała Kołodziejczak.

– Te pieniądze nie mają koloru politycznego. To wspólne pieniądze mieszkańców Pomorza – dodał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

– Wszyscy mamy obawy co do kształtu Umowy Partnerstwa, dlatego powinniśmy zabiegać, aby środki dla naszego regionu się zwiększyły – mówiła Magdalena Sroka, poseł Porozumienia. – Będę o to zabiegała, jako poseł z Pomorza. Jeśli będziemy wspólnie o to walczyć, mam nadzieję, że uda się nam zmniejszyć ten deficyt środków dla regionu – deklarowała Sroka.

Jej słowa potwierdził też obecny na spotkaniu Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski. – Sam uważam, że są powody do niepokoju. Mam nadzieję, że się porozumiemy w tej ważnej sprawie – mówił Cymański. Chęć wspólnego działania na rzecz zwiększenia środków unijnych dla regionu wyrazili także m.in. Marek Rutka (Lewica), Michał Urbaniak (Konferderacja) i senator Sławomir Rybicki (Koalicja Obywatelska).

Petycję dotyczącą zwiększenia unijnych funduszy dla pomorza w ciągu pierwszej godziny od uruchomienia podpisało prawie 600 osób.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024