Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Pomorskie. Woda w kranie w pięciu miejscowościach nie nadaje się do spożycia

Pomorskie. Woda w kranie w pięciu miejscowościach nie nadaje się do spożycia
14.12.2023, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
0

Sanepid wykrył zanieczyszczenia mikrobiologiczne w publicznym wodociągu zaopatrującego trzy miejscowości w gminie Pruszcz Gdański i dwóch w gminie Trąbki Wielkie w woj. pomorskim. Wydano komunikat zakazujący spożycia wody. W wyznaczone punkty podstawiono beczkowozy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

“Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim informuje, iż została wydana decyzja stwierdzająca brak przydatności wody do spożycia przez ludzi (…) dla wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w miejscowości Roszkowo, w gminie Pruszcz Gdański zaopatrującego miejscowości: Roszkowo, Rokitnica, Radunica” – podał w środę na swojej stronie internetowej PPIS w Pruszczu Gdańskim.

Winne bakterie z grupy coli

W komunikacie wskazano, że powodem jest stwierdzenie ponadnormatywnej zawartości bakterii grupy coli w próbce wody pobranej w punkcie zgodności: 89 jednostek tworzących kolonie/100 ml (wartość dopuszczalna 0 jtk/100 ml).Ponadto, sanepid wykrył bakterie także w wodociągu zbiorowym, który zaopatruje miejscowości Mierzeszyn (z wyłączeniem ulic: Klonowej, Cyprysowej i Jeziornej) oraz Zaskoczyn (Dom Pomocy Społecznej “Leśny) w gminie Trąbki Wielkie.

Jak podał sanepid, w tym wodociągu stwierdzono ponadnormatywną zawartości bakterii grupy coli w punkcie zgodności: 12 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna 0 jtk/100 ml).

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, Enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

Wskazano, że woda nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych. Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów czy mycia podłóg.

Beczkowozy w akcji

Gmina Pruszcz Gdański w mediach społecznościowych podała listę punktów dystrybucji, w których zaparkują beczkowozy. Są to trzy punktu w Rokitnicy, jeden w Radunicy i jeden w Roszkowie. Przekazano, że dodatkowo będzie dystrybuowana woda butelkowa w świetlicy w Rokitnicy oraz na posesjach sołtysów Rokitnicy, Radunicy i w Roszkowie.


W komunikacie podano, że zgodnie z informacją uzyskaną od zarządcy wodociągu trwają prace, które mają przywrócić odpowiednią jakość wody.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024