Krajowa branża recyklerska znajduje się w dobie ciekawych wyzwań, ale też problemów. Postanowiłam je omówić na przykładzie zakładu Industrial Technology Investments Poland (ITI Poland) w Gniewkowie.
13 czerwca 2023 zakończyła się debata poświęcona dramatycznej sytuacji infrastruktury krytycznej, spowodowanej nie wojną, nie zniszczeniami, ale… przyjętymi w Polsce rozwiązaniami prawnymi. Nietypowa konferencja prawnicza dotycząca branży wodociągowo-kanalizacyjnej pokazała, że problemy regulacji prawnych mogą realnie doprowadzić do zniszczenia dobrze funkcjonującej i nowoczesnej infrastruktury. Przykłady z życia wzięte – wskazujące na wyniszczanie firm przez przepisy prawa i na realne zagrożenie upadku nowoczesnych przedsiębiorstw – towarzyszyły oficjalnym wystąpieniom i rozmowom zakulisowym podczas całej konferencji organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”.
Rozwój rozproszonej energetyki z odnawialnych źródeł energii musi być powiązany z rozwojem infrastruktury pozwalającej tę energię magazynować. To kluczowy aspekt dla skutecznej transformacji energetycznej. Szczególne znaczenie mają tutaj elektrownie szczytowo-pompowe. Wynikiem ostatnich działań legislacyjnych jest nowa specustawa¹ poświęcona właśnie tym elektrowniom.
Z Jarosławem Rolińskim, dyrektorem Departamentu Ochrony Ziemi w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, rozmawia Artur Kowalczyk.
Raport IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”1 pokazał, że dla branży fotowoltaicznej w Polsce 2022 rok był bardzo dobrym rokiem, lepszym od dotychczas rekordowego – 2021. W 2022 roku fotowoltaika w Polsce kolejny rok z rzędu była liderem i głównym napędem wzrostu rynku OZE. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 roku wyniosła ponad 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy, osiągając imponujące tempo wzrostu rynku – 61%.