Polski Ład boleśnie ugodził w budżety polskich samorządów. Według rządowych wyliczeń roczny ubytek dochodów polskich JST sięgnie 132,3 mld zł w ciągu 10 lat. Pieniędzy zabraknie na inwestycje, dopłaty do gospodarki odpadami, do wodociągów i kanalizacji, komunikacji miejskiej, na utrzymanie zieleni. Już zaczyna ich brakować. A kolejni włodarze mówią o potrzebie konstrukcji „budżetów trwogi” czy – w bardziej optymistycznym wariancie – „budżetów przetrwania”.
Transport samochodowy pozostaje nadal jednym z czynników decydujących o zagospodarowaniu terenów miast, w których mieszka już większość populacji – wg prognoz 5 mld do 2030 r. Dla przykładu w Polsce zarejestrowanych jest ponad 26,6 mln samochodów osobowych (o 2,2% więcej niż rok wcześniej), co stanowi blisko 80% wszystkich pojazdów kołowych. Taka liczba aut wymaga odpowiedniej infrastruktury drogowej oraz zapewnienia możliwości parkowania w pobliżu miejsc zamieszkania, miejsc pracy lub usług.
Z gospodarką nieruchomościami ściśle związana jest gospodarka gruntami, będącymi zarówno rodzajem nieruchomości, jak i rzeczą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim częściami składowymi gruntu są nie tylko budynki, ich części i inne urządzenia trwałe, ale także rośliny. Ze względu na sposób użytkowania lub zagospodarowania w ewidencji gruntów i budynków wyróżnia się różne użytki gruntowe, a wśród nich także nieużytki.
RRola drzew niestety nie zawsze jest w odpowiedni sposób doceniana przez podmioty zagospodarowujące nieruchomości, na których znajdują się drzewa lub krzewy, oraz przez organy odpowiedzialne za ich skuteczną ochronę. Dlatego też z punktu widzenia ich ochrony bardzo ważne jest pamiętanie, w jaki sposób i na jakich etapach procesu inwestycyjnego mogą być skutecznie chronione drzewa lub krzewy na terenie miast i wsi.
Zdaniem wielu ekspertów to właśnie teraz mamy najlepszy czas na rozwój OZE w Polsce. W dobie transformacji energetycznej odnawialne źródła stanowią niezwykle ważne zagadnienie, dlatego postanowiliśmy poświęcić sporo miejsca raportowi „Więcej OZE w sieci. Metody zwiększenia możliwości przyłączeniowych polskiego systemu elektroenergetycznego” (dalej: Raport OZE). Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przeanalizowali bieżące wyzwania, przed jakimi stoją polskie sieci elektroenergetyczne oraz operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD).