Nieoczyszczone ścieki stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Konieczność jednoczesnego rozwiązania problemów zaopatrzenia ludności w wodę do picia oraz problemów gospodarki ściekowej wynika z zapisów zawartych w prawie.
29 maja 2023 r. do rąk prezydenta RP trafiła ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Jeśli prezydent zdecyduje się ją podpisać, po przerwie trwającej kilka dekad wrócimy na ścieżkę budowy i rozwoju elektrowni tego typu. Obecnie polskie sieci wspiera sześć elektrowni szczytowo-pompowych.
Uchwałą nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 28 września 2020 roku przyjęto Program ochrony powietrza dla województwa. W jego ramach ustalono wprowadzenie Strefy Czystego Transportu dla Krakowa w wersji docelowej maksymalnie do 31 grudnia 2025 roku. W ślad za tymi ustaleniami Rada Miasta Krakowa na sesji 23 listopada 2022 r. przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) na terenie całego miasta.
Piłkarze potrafią „gryźć trawę” i podobno czasami robią to nawet dosłownie, a nie tylko w przenośni. Czy podobnie jest z miejskimi ogrodnikami i zakładami miejskiej zieleni, które prowadzą zabiegi pielęgnacyjne trawników na skwerze albo w miejskim parku? Wygląda na to, że tak.
24 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (DzU z 2023 r. poz. 56; dalej jako: „rozporządzenie MBP”). Od chwili publikacji kontrowersje budzi kształt jego przepisów przejściowych – od kiedy należy stosować nowe wymagania w instalacjach prowadzonych na podstawie pozwoleń zintegrowanych.