Czy budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych może stanowić zagrożenie dla środowiska? Oczywiście tak. Ale tylko wtedy, gdy gospodarz instalacji zaniedba jej prowadzenie. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni może natomiast przyczynić się do rozkwitu bujnej i prawdziwie dzikiej fauny i flory.
Budowa systemów kanalizacji zbiorczej to jedno z podstawowych działań w zakresie zapewnienia mieszkańcom odpowiednich warunków sanitarnych. Problem dotyczy zarządzania ściekami na terenach o różnej gęstości zaludnienia, w szczególności na obszarach o zabudowie rozproszonej, gdzie budowa tradycyjnej sieci kanalizacyjnej jest kosztowna. W przypadku takich terenów – ze względu na mniejszą liczbę odbiorców na kilometr sieci kanalizacyjnej – jednostkowy koszt budowy infrastruktury znacznie wzrasta, co utrudnia realizację inwestycji oraz pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej.
Opłaty za korzystanie ze środowiska są środkiem służącym zrównoważonemu rozwojowi. Ich rodzajem są opłaty za usunięcie drzew lub krzewów.
14 czerwca bieżącego roku lista zielonych urządzeń i materiałów (dalej: lista ZUM), będąca kluczowym elementem programu „Czyste Powietrze”, została drastycznie skrócona. Przekłada się to na ogromne perturbacje na rynku pomp ciepła.
Niezwykle łatwo postawić instalacji komunalnej zarzut, że jest uciążliwa zapachowo. W gruncie rzeczy wystarczy głośno powiedzieć, że źle pachnie. Obrona przed takim zarzutem jest natomiast niezwykle trudna. Przekonuje się o tym Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach (MPGK).