Potencjał energetyczny ścieków jest dziewięciokrotnie większy niż zapotrzebowanie energetyczne do ich oczyszczenia. Z tego względu odzysk choćby części tej energii wydaje się działaniem uzasadnionym i koniecznym w dłuższej perspektywie. Coraz częściej w systemy oczyszczania ścieków wyposażone są instalacje do produkcji biogazu, co stanowi o samowystarczalności energetycznej oczyszczalni. Jednakże istnieją również inne metody odzysku energii ze ścieków, np. poprzez wykorzystanie technologii mikrobiologicznych ogniw paliwowych. Zatem w przyszłości obiekty służące oczyszczaniu ścieków będą mogły realnie pełnić funkcję biorafinerii.
Drzewa są składnikiem otaczającego nas środowiska. Jednocześnie w zależności od sytuacji mogą one pełnić różnorakie funkcje, poczynając od sanitarnych, a na kulturowych kończąc. Dlatego też bardzo ważna jest kompleksowa dbałość o ten składnik środowiska oraz uwzględnianie konieczności jego ochrony, chociażby w pasach drogowych.
Sukces przy sadzeniu drzewa zależy w dużej mierze od jakości materiału szkółkarskiego. Oczywiście właściwe posadzenie oraz pielęgnacja również mają wpływ na przyjęcie się, niemniej dobrej jakości drzewo lepiej będzie rosło nawet wtedy, gdy pielęgnacji można wiele zarzucić.
Rośliny sadzone na placach zabaw pełnią funkcje estetyczne i izolacyjne, zapewniają cień i ochłodę w upalne dni, mogą też uczyć i dostarczać materiału do gier i zabaw. Zielone place zabaw umożliwiają dzieciom kontakt z przyrodą i odpoczynek w zielonym otoczeniu, wolnym od hałasu i zgiełku miasta.
W dobie zmian klimatu największy nacisk należy położyć na przedsięwzięcia służące przeciwdziałaniu skutkom suszy i niedoborom wody, co winno przełożyć się na wdrażanie działań wskazanych w ministerialnych: „Planie przeciwdziałania skutkom suszy” i „Programie przeciwdziałania niedoborowi wody”. Nie można przy tym zapomnieć o ochronie przed powodzią, dlatego też bardzo ważne jest wdrażanie działań wskazanych w „Planach zarządzania ryzykiem powodziowym”.