Od początku XXI w. – z uwagi na bliskie sąsiedztwo Warszawy – Marki są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, czego dowodem jest dynamiczny rozwój miasta. Z raportu przygotowanego przez prof. nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza wynika, że w latach 2004–2020 liczba mieszkańców Marek wzrosła aż o 63,79%. Tak intensywny rozwój określa też dynamikę i sposób działania Wodociągu Mareckiego.
W zalewie docierających do nas każdego dnia negatywnych wiadomości z kraju i ze świata warto przedstawić zestaw informacji dających cień nadziei, ciekawych doniesień i takich, które nie wzbudzają skrajnie negatywnych emocji.
W czerwcu br. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Przewiduje on między innymi nowe, autonomiczne definicje pojęć „budynku” i „budowli” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Wiele kryzysów, których ludzkość doświadczała w swojej historii, stało się przyczynkiem do zmiany wzorców zachowań. Tak może stać się i tym razem: zaprzestanie wytwarzania nowych rzeczy i przetwarzanie tych już wytworzonych to remedium na kryzys ekonomiczny i klimatyczny. Powoli jest to widoczne w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu.
Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że zasoby naszej planety nie są niewyczerpywalne. Dotyczy to również źródeł energii. Będziemy rozmawiać o tym, jak je chronić, podczas Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej, które odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Czy w Polsce mamy wystarczającą liczbę instalacji do termicznego przekształcania odpadów? Jakie są progi i gdzie tkwią bariery osiągnięcia wystarczających mocy?