Zagospodarowanie odpadów ściekowych to ciągle poważny problem dla wielu polskich oczyszczalni. Z jego rozwiązaniem radzimy sobie jednak coraz lepiej.
O celach i założeniach projektu obywatelskiego „Radomskie Drzewa” oraz próbie stworzenia ogólnopolskiej mapy drzew z Jarosławem Staniszewskim, inicjatorem akcji, społecznikiem ze Stowarzyszenia Zielona Akcja Reaktywacja, rozmawia Judyta Więcławska.
Zastosowanie nowego rodzaju zbrojenia szklanego w produkcji kompozytów obiecuje przełom w redukcji odpadów poprodukcyjnych. Metoda ta, oparta na innowacyjnych technologiach, ma potencjał zmniejszenia ilości odpadów o nawet 20%, podkreślając jednocześnie zalety wytrzymałościowe i efektywność procesu produkcyjnego. Czy nowe rozwiązanie przyniesie rewolucję w branży kompozytów?
Unijne rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR) przynosi rewolucyjne zmiany w zarządzaniu opakowaniami, promując gospodarkę o obiegu zamkniętym. Opracowany w wyniku skomplikowanego procesu legislacyjnego ponad 300-stronicowy dokument nakłada na producentów obowiązki minimalizacji odpadów, recyklingu i ponownego wykorzystania surowców. Czy troskę o środowisko mamy w czterech literach?
To wygląda na coś w rodzaju „powrotu do przeszłości”. Technologia komunikacyjna, tramwajowa, która miała odejść do lamusa, oceniana kiedyś niesłusznie za to, że nierozwojowa, nieinnowacyjna i nieefektywna kosztowo – wraca na szlaki europejskich i polskich miast.