Wydaje nam się, że najwięcej w naszych odpadach jest wszechobecnego plastiku. Nic bardziej mylącego. Bioodpadów w odpadach komunalnych jest wagowo ponad 3 razy więcej, ale nie zajmują one tyle miejsca co odpady z tworzyw sztucznych i dlatego odnosimy wrażenie, że nie jest to poważny problem.
Zarządzanie niską zielenią, złożoną z traw i roślin zielnych, stanowi spore wyzwanie dla ochrony bioróżnorodności i ma dość szeroki charakter – od ustalenia terminów pokosów łąk w krajobrazie rolniczym i w dolinach rzecznych aż po gospodarowanie zielenią miejską.
Sektor fotowoltaiczny w Polsce utrzymuje czołową pozycję wśród odnawialnych źródeł energii. W 2023 roku moc zainstalowana PV wzrosła o kolejne 4,6 GW, osiągając łącznie na koniec pierwszego kwartału br. 17,7 GW. Kolejne 17 GW w tym segmencie ma wydane decyzje o warunkach przyłączenia.
Zyskujące na popularności zazielenianie stropów budynków to jeden z istotnych elementów adaptacji miast do zmian klimatu, a także sposób na ograniczanie negatywnego wpływu miast na środowisko. Coraz odważniejsze projekty proponowane przez architektów skutkują zapotrzebowaniem na profesjonalne rozwiązania techniczne i materiały wysokiej jakości.
Z definicji zawartej w ustawie o odpadach z 2012 r. wynika, że pojęcie odpadu obejmuje substancje lub przedmioty, których posiadacz zamierza się pozbyć, jest do tego zobowiązany lub już się ich pozbył. Pomimo kontynuacji podobnej definicji z poprzedniej ustawy z 2001 r., interpretacja tego terminu pozostaje wyzwaniem z uwagi na jego konstrukcję i subiektywne kryteria.