Jedną z częściej poruszanych kwestii dotyczących drzew w mieście jest ich długość życia. Zależy nam na tym, aby zarówno te sędziwe trwały przy nas jak najdłużej, jak i te nowo sadzone były w stanie je kiedyś zastąpić. Problem w tym, że wraz ze zmianami klimatu i postępującym rozwojem miast długość życia drzew znacząco się skraca, a utrzymanie przy życiu młodych nasadzeń związane jest z wieloma problemami, na które dość często trudno wpłynąć.
Niemal dokładnie 27 lat temu moje rodzinne miasto – Wrocław – mierzyło się z powodzią, potocznie nazwaną „tysiąclecia”. Kolejna powódź (dużo mniej intensywna) miała miejsce w 2010 r., a w chwili, gdy piszę te słowa, nadal trwa stan zagrożenia powodziowego, choć poziom wody we wszystkich rzekach w stolicy Dolnego Śląska już opada. Gdy przygotowuję ten artykuł, fala powodziowa przechodzi właśnie przez okolice Ścinawy, Głogów szykuje się na jej kulminację, a w wielu miejscach województw opolskiego i dolnośląskiego trwa walka ze skutkami początkowych etapów powodzi 2024.
Odliczenie VAT-u naliczonego od wydatków związanych z samochodami, które są wykorzystywane w gminie, jest zagadnieniem powodującym wiele wątpliwości. Podejście asekuracyjne pozbawia gminy odliczenia znaczących kwot. W ostatnim czasie pojawiły się korzystne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych w tym zakresie. W sprawie przedstawił też stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny.
BDO, czyli elektroniczna Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, funkcjonuje już od ponad czterech lat. I od czterech lat jest przedmiotem licznych skarg na to, że funkcjonuje źle.
Osady ściekowe stanowią poważny koszt w procesie oczyszczania ścieków, a ich odpowiednie zagospodarowanie może przyczynić się do redukcji kosztów pracy oczyszczalni oraz zwiększenia bezpieczeństwa dla środowiska.