Powódź, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu br., dokonała wielu zniszczeń infrastruktury. Aby umożliwić ludności zamieszkującej regiony dotknięte powodzią powrót do rzeczywistości sprzed kataklizmu, wymagane są niezwłoczne odbudowy i naprawy, a w przypadku pomocy ludności rozwiązania, które odformalizują proces udzielania pomocy na szczeblu zdecentralizowanym.
Liczba pustostanów szacowana jest w Polsce na bez mała dwa miliony. Ich wykorzystanie pomogłoby polskim samorządom w rozwiązaniu problemów mieszkaniowych na swoim terenie. Pomaga w tym Habitat for Humanity Poland.
Park Akcji ,,Burza” to miejsce o głębokiej historycznej symbolice, a także dowód nieprawdopodobnej dynamiki przyrody. To także symbol niezwykłej witalności podniesionej z gruzów stolicy i jej mieszkańców.
Ostrzeżenie, alarm i ewakuacja! Każdy ratuje, co może, a przede wszystkim życie – własne i najbliższych. Wielka woda, w przeciwieństwie do pożaru, jest tym żywiołem, którego nie da się zatrzymać. Ona po prostu musi znaleźć ujście, rozlać się, dewastując przy tym życie ludzi i życie miast.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej ucieczka z miasta na tereny podmiejskie – do zieleni, ciszy i świeżego powietrza, do miejsc bez korków – wydaje się rozsądnym krokiem w kierunku lepszej przyszłości. Czy aby na pewno? Po kilku latach może się okazać, że miasto, z którego wyemigrowaliśmy, nas dogoniło…