Ministerstwo Klimatu i Środowiska od ponad 2 lat przygotowuje specjalną ustawę w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Będzie z niej wynikać m.in. obowiązek przygotowywania Miejskich Planów Adaptacji dla miast o liczbie mieszkańców co najmniej 20 000.
Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, które pozostają poza zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych „u źródła”, obowiązani są do zawierania umów indywidualnych. Niedochowanie tego obowiązku albo zrealizowanie go w sposób wadliwy może aktualizować po stronie gminy obowiązek zapewnienia zastępczego odbioru odpadów komunalnych od wskazanej kategorii podmiotów. Sposób jego realizacji, w tym w zakresie dotyczącym aspektów zamówieniowych, wywołuje wątpliwości praktyczne.
W działalności produkcyjnej, ale także w innych typach działalności, powstają odpady jako produkt uboczny działalności. Dla podmiotu, który je wytworzył, nie stanowią one żadnej wartości, ale mogą służyć innemu podmiotowi, który je przetworzy. Dla wytwórcy odpadów rozwiązaniem wygodnym jest, aby nieodpłatnie odebrano od niego odpady, i nie oczekuje z tego tytułu wynagrodzenia.
– Podczas wywołanego wojną kryzysu płacimy rachunek za zaniedbania i opieszałość na drodze konwersji naszych gospodarek w stronę zielonej energetyki. Wyciągnijmy z tego wnioski na przyszłość – apelowała Leonore Gewessler, austriacka minister klimatu i środowiska, podczas styczniowej Środkowoeuropejskiej Konferencji Biomasy w Graz.
Fotowoltaika powinna być przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie SolarEdge Polska.