Tym powszechnie znanym medycznym terminem można by określić niedawno zakończone prace przy renowacji sieci kanalizacji ogólnospławnej w Trzciance. Przez kilka tygodni na ulicach tego miasta można było zaobserwować charakterystyczne pojazdy z napisem ,,Inżynieria bezwykopowa” oraz ubranych w białe kombinezony pracowników, z daleka przypominających kosmonautów.
Docelowe rekultywacyjne zagospodarowanie nasypu odpadów w projektach dotyczących składowisk przez lata było traktowane dość standardowo. Przeważnie projekt zakładał, że będzie to teren rekreacyjny. I to mimo iż strome skarpy absolutnie nie stwarzały takich możliwości i dużo bardziej zasadne było potraktowanie ich wierzchowiny jako… punktu widokowego. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się pokrycie dawnego składowiska panelami fotowoltaicznymi.
W ramach analiz prowadzonych przez właściwe ministerstwa zdiagnozowane zostały powody uzasadniające konieczność wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Są to m.in. ograniczenia o charakterze prawnym, w szczególności braki w zakresie definicji biometanu, reguł prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biometanu oraz określenia wymogów (w tym dotyczących parametrów jakościowych) dla nowego rodzaju paliwa gazowego.
W dobie poszukiwania alternatywnych źródeł energii Polacy „zaglądają pod ziemię”, nie tylko mając na myśli węgiel. Nasz kraj jest bogaty w źródła geotermalne. Posiadają one mnóstwo zalet w aspekcie zarówno ekologii, jak i możliwości zastosowania. Do tego jednak dochodzą wcale nie tak małe ograniczenia. Co zwycięży?
Lasy mieszane i liściaste, zwłaszcza niebędące lasami gospodarczymi, charakteryzują się szczególnie różnorodnymi siedliskami, stanowiącymi miejsce życia licznych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Różnorodność siedlisk leśnych zwiększa tzw. martwe drewno, czyli uschnięte drzewa i krzewy, stojące fragmenty pni, leżące kłody, gałęzie i opadłe liście. Warto mu się przyjrzeć, także w miastach, np. w kontekście wpływu tzw. czwartej przyrody na zachowanie bioróżnorodności.