Biomasa od wielu lat stosowana jest jako paliwo w zakładach energetycznych. Co więcej, jest to prawdopodobnie pierwsze źródło energii, które zostało wykorzystane przez człowieka. Choć wspiera ona ludzkość od dawna, należy zastanowić się, czy jej konwersja na inne formy energii ma podstawy nie tylko ideologiczne. Spalanie biomasy oraz jej współspalanie praktykowane jest w wielu elektrowniach i elektrociepłowniach na całym świecie. Procesy te rozpatrywane są najczęściej w kontekście neutralnego (zerowego) bilansu węglowego. Mało kto zwraca jednak uwagę na problemy pojawiające się podczas spalania lub sprowadzania biomasy na teren naszego kraju.
Zakończyły się prace nad projektem Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Gospodarki Odpadami. Pracodawcy, przedstawiciele edukacji, instytucje szkoleniowe oraz osoby poszukujące zatrudnienia otrzymają dokument porządkujący wymagania kompetencyjne wobec pracowników. W jaki sposób środowisko branżowe może z niego korzystać?
Ostatnie miesiące były przełomowe w kontekście funkcjonowania miast. Nowe potrzeby i oczekiwania, związane z pandemią i nie tylko, wymagają wykorzystania nowych technologii. Rozwiązania te powinny odpowiadać na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i mobilności mieszkańców oraz być proekologiczne. Jakie zatem technologie zamienią nasze miasta w prawdziwe smart cities?
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” to doskonały przykład na zagospodarowanie energetyczne odpadów oraz osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.
Wciąż zwiększa się w Polsce liczba samochodów i chęć jeżdżenia nimi w miastach. Wbrew oczekiwaniom kierowców, nie ma możliwości poszerzania istniejących ulic. W efekcie powstają gigantyczne korki, w których zatrzymywane są także autobusy. Stojące w korkach autobusy nie mogą obsługiwać pasażerów czekających na przystankach, więc transport zbiorowy przestaje funkcjonować. Na tę komunikacyjną patologię jest tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie przeznaczenie jednego z pasów ogólnodostępnych wyłącznie dla autobusów.