Samorządy podejmują różne działania nastawione na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Za lidera uchodzi Szczecin. Ale również inne miasta m.in. zwiększają ilość energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych. W niektórych powołano klastry energii, a w planach są kolejne przedsięwzięcia. Już można usłyszeć o korzyściach, w tym oszczędnościach. Jednocześnie znawcy tematu sugerują zmiany przepisów.
O projekcie rewitalizacji pl. Biegańskiego w Częstochowie, która ma stanowić wizytówkę miasta, z architektami: Kamilem Cierpiołem i Jakubem Cieślikiem z Grupy VERSO rozmawia Judyta Więcławska.
Firmy naftowe i petrochemiczne są odpowiedzialne za ponad połowę światowej produkcji jednorazowych plastików i odgrywają kluczową rolę w plastikowym kryzysie – informują autorzy głośnego w ostatnim czasie raportu „The Fraud of Plastic Recycling”. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Center for Climate Integrity, przemysł petrochemiczny wywołał kryzys związany z odpadami plastikowymi, promując jednorazowe produkty i generując stały popyt na plastik.
Trwają prace nad reformą prawa taryfowego, regulującego formę, sposób i zakres rozpatrywania wniosków o wyznaczenie wysokości oraz czasu obowiązywania lokalnych taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Rozważane są różne warianty zmian. Ocenie podlega też dotychczasowa działalność Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jako taryfikatora. Do sprawy odniósł się prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski.
Średnio każdy Europejczyk wytwarza około 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Produkcja opakowań stanowi podstawowy kierunek wykorzystania materiałów pierwotnych. W UE 40% wykorzystywanych tworzyw sztucznych i 50% papieru jest przeznaczane na produkcję opakowań. Obecnie średni wskaźnik wykorzystania materiałów w obiegu zamkniętym w gospodarce unijnej (UE-27) wynosi zaledwie 11,7%2. Przepisy i uregulowania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym mają na celu stopniowe zamknięcie obiegu materii w gospodarce.