Zbliżający się termin uruchomienia systemu kaucyjnego w Polsce mobilizuje przedsiębiorstwa i organizacje działające na polskim rynku do intensywnych przygotowań. W szczególności sklepy detaliczne – o powierzchni zarówno powyżej, jak i poniżej 200 m2 – muszą się przygotować na wprowadzenie nowych procedur związanych ze zbiórką i rozliczeniami opakowań objętych systemem kaucyjnym. Dlatego sprawdziliśmy, jakie działania podejmują w tym kierunku sklepy o powierzchni przekraczającej 200 m2.
Z senatorem RP Stanisławem Gawłowskim (Koalicja Obywatelska) o powołaniu senacko-sejmowego zespołu, który miałby się zająć m.in. pracami nad zmianą dotychczasowego systemu wyznaczania wysokości taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków, rozmawia Robert Gorczyński.
Dobiegła końca modernizacja stacji zlewnej należącej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK) Krasnystaw. Obiekt został wytypowany na podstawie ogólnopolskiego badania stanu technicznego stacji zlewnych w całej Polsce, przeprowadzonego przez firmę Ścieki Polskie we współpracy z polskim bankiem rozwoju BGK – pomysłodawcą idei 3W (Woda, Wodór, Węgiel) – oraz Instytutem Edukacji Środowiskowej.
Głównym impulsem zmian w gospodarce wodno-ściekowej w Polsce są standardy obowiązujące w Europie Zachodniej i zobowiązania, które złożyliśmy, wstępując 20 lat temu do Unii Europejskiej. W tym czasie wzrosła świadomość ekologiczna społeczeństwa, które dzisiaj wymaga nie tylko dostępu do czystego środowiska naturalnego i wody do spożycia o określonych standardach, ale również wysokiej redukcji zanieczyszczeń w ściekach. Cały czas staramy się wdrażać rozwiązania, które podniosą efektywność technologiczną działania oczyszczalni czy umożliwią osiągnięcie w niedalekiej przyszłości samowystarczalności energetycznej.
Z dniem 30 kwietnia 2024 r. upłynie ustawowo gwarantowany termin, w którym samorządy muszą przygotować pierwsze sprawozdania roczne zawierające liczbę zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków, a także umów między użytkownikami a firmami wywożącymi nieczystości. Za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie gminy mogą się spodziewać kar, a za brak ewidencji grozi im nawet 50 tys. zł kary. Kary grożą też mieszkańcom.