Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, we współpracy z Politechniką Wrocławską, opracowało innowacyjną metodę usuwania azotu z odcieków pofermentacyjnych we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Nowe rozwiązanie nazwano „deamonifikacją odcieków”. Na tym jednak nie koniec, bo wodociągi wrocławskie udzieliły MPWiK w Żywcu licencji na zastosowanie nowatorskiego sposobu oczyszczania ścieków.
O potrzebie wzmacniania zawodu architekta krajobrazu w Polsce i zieleni jako narzędziu do walki ze zmianami klimatycznymi z Aleksandrem Lechem, architektem krajobrazu, prezesem Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, rozmawia Judyta Więcławska.
Z Mikołajem Dorożałą, wiceministrem klimatu i środowiska, o perspektywach przyspieszenia tempa prac urzędów rozmawia Bartłomiej Leśniewski.
Szczecińskie wodociągi stawiają na realizację wielopłaszczyznowych proekologicznych działań. Z jednej strony np. inwestują w przyjazną środowisku infrastrukturę, taką jak farmy fotowoltaiczne, z drugiej – włączają się w programy mające długofalowy wpływ na ochronę środowiska. Przykładem potwierdzającym powyższą tezę jest udział Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie w międzynarodowym projekcie „Emperest”, którego głównym celem jest wypracowanie możliwie najskuteczniejszej metody eliminacji zanieczyszczeń syntetycznych ze ścieków komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem związków typu PFAS.
Kluczowym do określenia, czy jednym pozwoleniem zintegrowanym można objąć kilka instalacji naraz, jest prawidłowe zdefiniowanie pojęcia „zakład”.