Podstawy normatywne tworzenia obszarów chronionego krajobrazu stały się w Polsce wyraźniejsze po 1980 roku. Do 1991 roku obszar chronionego krajobrazu jako prawnie określona forma ochrony przyrody nie był w ogóle znany. Dziś możliwość stworzenia obszarów chronionego krajobrazu to cenne i chętnie wykorzystywane przez samorządy narzędzie kształtowania „zielonej polityki”.
Dlaczego Polacy godzą się na to, że tuż pod ich nosami stoją kotłownie, w których spala się węgiel, olej, gaz – a nie spreparowane z odpadów paliwo RDF?
Gatunek ludzki od początku swojej egzystencji na Ziemi nieustannie zwiększa presję, z jaką oddziałuje na środowisko naturalne. Obecnie największe znaczenie mają wydobycie oraz spalanie paliw kopalnych, grabieżcza gospodarka obszarami naturalnymi, w tym lasami, a także wzrost standardów życia oraz populacji ludzi na świcie.
Z początkiem roku na łamach miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” rozpoczęliśmy dyskusję na temat korzyści dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej wynikających z tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń lub fundacji, zrzeszających przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Niniejszy cykl artykułów nie tylko wskazuje plusy i minusy tego rodzaju aktywności, ale też zawiera rady dla podmiotów przymierzających się do przystąpienia do tego rodzaju organizacji lub ich utworzenia.
Polska zobowiązana jest do osiągnięcia określonych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, które największą dynamikę wzrostu – o 20% – osiągają na przestrzeni lat 2022-2024. Już w tym roku gminy zmuszone są osiągnąć zawrotny poziom 45%, a jak wiadomo cel (póki co) ostateczny jest jeszcze bardziej ambitny – 65% wagowo w 2035 roku i latach następnych.