Pnącza to doskonała alternatywa w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie posadzić drzew ze względu na brak przestrzeni czy problemy infrastrukturalne. Pozwalają schładzać mikroklimat, a czasem cieszyć oko zielenią przez cały rok. Niestety gatunki, które najlepiej znoszą warunki miejskie i przynoszą szybki efekt, to niemal wyłącznie gatunki obce, nierzadko inwazyjne.
Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa Komisji Europejskiej ogłoszona w 2020 r. Oparta jest na trzech wartościach: pięknie, zrównoważeniu i wspólnocie.
Niezmiernie obszerne dzieło UNITAR-u, czyli ONZ-owskiej United Nations Institute for Training and Research, stanowi bardzo dobre, choć nie doskonale źródło wiedzy o branży i światowym systemie zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. THE GLOBAL E-WASTE MONITOR 2024 pokazuje dane, trendy oraz największe wyzwania stojące przed przedsiębiorcami, społeczeństwem i całą cywilizacją.
Antropocen ma się świetnie. Jak dotąd pracujemy intensywnie jako ludzkość, aby pozostawić po sobie na przyszłość w zapisie skalnym plastik i beton. Ten drugi definitywnie zdominował realizowane konstrukcje – od budownictwa mieszkaniowego po tamy na największych rzekach świata.
Nie będę dzielić się wiedzą, dlaczego zieleń jest potrzebna i jak wpływa na otoczenie. Wydaje mi się, że każdy, kto sięga po „Zieleń Miejską”, doskonale o tym wie. Chciałabym natomiast podzielić się spostrzeżeniami z perspektywy człowieka, który na co dzień spotyka się z wieloma stanowiskami będącymi odzwierciedleniem tego, co myśli przeciętny Polak na temat przestrzeni miejskiej.