Z doświadczeń Wielkopolskiego Centrum Recyklingu wynika, że ze strumienia odpadów zmieszanych można odzyskać znaczną ilość materiałów przydatnych do dalszego przetwarzania. Co możemy odzyskać? Jakich to wymaga starań i inwestycji?
Drzewa i krzewy jako cenne obiekty przyrodnicze podlegają ochronie, a jedną z jej form jest konieczność uzyskania na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody zezwolenia na ich usunięcie. W decyzjach tych może być nałożony obowiązek wykonania nasadzeń kompensacyjnych w określonym terminie.
W wyniku interakcji między zmianą klimatu, efektem miejskiej wyspy ciepła i zanieczyszczeniem powietrza ryzyko złego stanu zdrowia ludzi w miastach na całym świecie wzrośnie. Można temu przeciwdziałać poprzez odpowiednie planowanie urbanistyczne, zarządzanie miastami i poprawę zielonej infrastruktury.
Małe rzeki w miastach przeżywają obecnie renesans, a ich renaturyzacja i zagospodarowanie obszarów nabrzeży mogą przynieść szereg korzyści, zarówno dla ludzi, jak i dla miejskiego ekosystemu. Na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci zmieniało się jednak ich postrzeganie.
Wkrótce spodziewane jest zwiększenie podaży biomasy stałej poprzez uprawę roślin energetycznych. Dane sugerują możliwość uprawy tych roślin na glebach średniej jakości. Bliższe środowisku metody pozyskiwania energii są obecnie jednym z głównych priorytetów naukowców.